ZLÍNSKÝ DENÍK 15.4.2016

15.04.2016 | Redakce

Jeden za všechny - všichni za jednoho...

Hrazdira: Sedláček s Kašíkem si i tykání museli zasloužit

Zlín – /ROZHOVOR/ Pro zlínské gólmany je jejich hokejovým tátou. „Má na růstu nás všech největší podíl," tvrdila během uplynulé sezony brankářská jednička Zlína Libor Kašík. „Má zásluhy na mém tréninku a na výkonnosti," potvrdil třeba kdysi i gólman klubu KHL Dinamo Riga Jakub Sedláček.
Zdroj: http://zlinsky.denik.cz/hokej_region/hrazdira-sedlacek-s-kasikem-si-i-tykani-museli-zaslouzit-20160415.html

Někdejší extraligový gólman Richard Hrazdira vypiplal z malých špuntů brankáře, kteří se řadí mezi širší brankářskou špičku v Česku. Autor: DENÍK/archiv

Nejsou to žádné zdvořilostní fráze, někdejší extraligový gólman Richard Hrazdira vypiplal z malých špuntů brankáře, kteří se řadí mezi širší brankářskou špičku v Česku. „I tykání si museli zasloužit," usmíval se během rozhovoru pro Deník 48letý Hrazdira, který poodkryl své metody pro výchovu brankářů. Moderní prvky a technologie v tom nehledejte.

Musí být kvalitní gólman flegmatik, aby si inkasované góly tolik nepřipouštěl?

Správný gólman je sice flegmatik, ale musí nad věcmi i přemýšlet. Pokud mu hlava nefunguje v daný okamžik, je to špatně. Flegmatismus je krásná věc, ale musí umět být soustředěný.

Jak se podle vás brankářské řemeslo do budoucna vyvine? Má se ještě kam posunout?

Momentálně je trend, že gólmani chytají moderním stylem. Především je to slajdování (skluz – pozn. aut.). Nedávno ale brankář Liberce Lašák říkal, že je hybrid. Tedy, že chytání florbalovým stylem není na místě. Gólman musí především bruslit, ne klečet. Musí umět měnit postavení podle vývoje dané situace a dokázat skloubit víc činností najednou. Tedy vykrývání úhlů, chytání i právě slajdování. Myslím, že se vrátí starý styl brankářů bruslení a rozvahy.

Jak gólmani trénovali v minulosti během vaší aktivní kariéry?

Trenéra gólmanů jsme neměli. Měli jsme kouče, kteří nás nutili do bruslení. Například trenér Šelešovský stál za mnou a Romanem Čechmánkem a mlátil nás po zádech, když jsme v brance nebruslili. Mezi lidmi je rozšířené, že kdo neumí bruslit, toho pošlete do branky. Někdejší trenér Jaroslav Stuchlík starší ale vždy říkal, že gólman musí být nejlepší bruslař v týmu. A měl pravdu. Teď se samozřejmě trend změnil. Používáme moderní styl převzatý z Kanady. Brankář na kolenou ale není gólman. Tedy je, ale florbalový.

Kdybyste měl tehdy takové možnosti tréninku, troufnete si říct, že byste byl mnohem lepší?

Byla jiná doba. Hokej jsme brali jako zábavu. Samozřejmě doby se nedají srovnat. Kluci v této době jsou profesionálové. Jdou si za svým snem. V naší době jste byl rád, když jste se v mládí dostal do NDR na turnaj, ne za angažmá.

Rozebíráte pak spolu góly a jiné situace u videa?

Řešíme je, pokud je to potřeba. Když máme technický problém, vyřešíme ho. Že bych kluky drtil po každém gólu, nepokládám za rozumné. Pak jde klukovi hlava jiným směrem, je zmatený. Nebo se dostane do fáze cedníku a nechytí ani kopačák.

Jak zápasy prožíváte na střídačce? Chytáte s nimi?

Jelikož kluky znám dokonale, prožívám utkání v maximálním klidu. Vždyť co se může stát, nanejvýš pustí gól. Je to o tom, že jim věřím. Všechno se dá chytit, ale i pustit.

Sedláček i Kašík vás při rozhovorech s novináři často zmiňují. Podle nich máte velkou zásluhu na tom, kde jsou. Potěší to?

Samozřejmě že mi dělají radost. Ale ani já na ně nezapomínám. Pojí nás přátelství. Bodejť by ne, když mi visí deset let na krku. (úsměv)

Tykají vám?

Oba už dávno. Ale každý z nich si to musel zasloužit. Prošlo mi kromě nich rukama spoustu jiných šikovných kluků, ale branka je jedna. Všichni obrovským sítem neprojdou.

Oba patří mezi širší českou brankářskou špičku a k nejlepším zlínským odchovancům. Co jim chybí k tomu, aby se prosadili mezi českou elitu v NHL?

Štěstí. Nezapomínejte na to, že oni jsou oba stále ještě mladí. Chybí jim věk a zkušenosti. Věřím, že jejich čas přijde.

Jakub Sedláček se prosadil v dresu Dinama Riga v KHL. Sledujete ho?

Samozřejmě, po každém zápase mu píšu. Ale ne proto, abych mu radil a říkal, co udělal špatně. Ale spíš jako podpora. Jemu i Kašovi říkám, ať jsou skromní. Lidé si ho v Rize stejně jako Kašu ve Zlíně oblíbili.

V Jihlavě trénují například s bílými puky nebo využívají zástěnu, která simuluje hráče na brankovišti, ve Vítkovicích zase na speciálním syntetickém ledě. Je tohle recept a trend?

Možná je to moderní trend. Každý trenér je ale specifický a věří něčemu jinému. Jelikož mám na starosti tréninky brankářů v našem klubu, můj trend je kombinace kvalitního bruslení, vykrývání úhlů, práce na excelentní gymnastické průpravě a přes léto doplněné o in-line hokej. My také pracujeme na neklouzavém povrchu. Tím se snažíme vymazat slejdování. Brankář se musí v daný okamžik dostat k jedné tyčky ke druhé jakýmkoliv způsobem. Tím trénuje obratnost.

Kde všude hledáte inspiraci?

Nehledám. Čerpám z mých zkušeností z mládí a aktivní kariéry. Na vojně mě trénoval pan Bruk, který pro změnu vedl Haška. Po vojně se mi věnoval pan Králík. Jejich zkušenosti jsou mi inspirací. Nemohl jsem si přát lepší učitele.

Ale hokej se od té doby vyvinul, ne?

Hokej se posunul dopředu. Můžete pracovat na fyzičce, rychlosti, taktické přípravě. Ale v bráně se chytá pořád stejně. Samozřejmě je nějaký trend a záleží na přístupu a cestě, kterou chcete jít. To je jak s džínami. Jeden rok jsou v módě „mrkváče", další zase „zvony".

V NHL už je zcela běžné že se pracuje s moderní technikou a čísla a data se začínají sbírat i v extralize. Využíváte je?

Sledujeme statistiky v průběhu zápasu. Píšeme zásahy. Dřív jsem si analyzoval, ze kterých bodů se nejvíc zakončuje. Teď už je znám a tréninky tomu často uzpůsobuji.

Dají se některé metody aplikovat i z jiných sportů, nebo je hokejový brankář natolik specifický že to nejde?

Z fotbalu by se dala aplikovat obratnost, z házené vykrývání úhlů a odvaha. Liborovi někdy říkám podle italského fotbalového brankáře Buffon. I hokejoví gólmani musí být kočkovití. Od velkých fotbalových brankářů můžete vypozorovat i rozvahu, což je strašně důležité. Třeba do házenkářské branky bych si nikdy nestoupl. Když dostanete balonem do tváře, musí to bolet. Pro mě jsou to hrdinové. Jen se ale křižuju, aby se neodkoukalo i to špatné.

V prvoligové Jihlavě vyletěl nahoru 16letý talent Jakub Škarek. Co na něj říkáte?

Obdivuhodné. Opravdu tlaskám. Hlavnímu kouči za odvahu a důvěru, kterou do něj vložil. Smekám před trenérem gólmanů, který s jeho nasazení zřejmě prosadil. Vzal si na své triko šanci, kterou tento chlapec dostal ve svém věku.

Má Zlín podobné talenty?

Jsou tady. Nechci nikomu ublížit, proto nebudu jmenovat a řeknu, že ve starším a mladším dorostu jsou čtyři. Všichni mají podle mě šanci na to přiblížit se výkonnosti Sedláčka a Kašíka. S Petrem Tučkem na nich intenzivně pracujeme.

Kdy se vůbec pozná, že gólman může vyrůst minimálně pro extraligu?

Myslím si, že o všem rozhoduje juniorský věk. Malá nápověda přijde již v mladším a starším dorostu, kdy kluci začnou chytat vyrovnané zápasy v konfrontaci s týmy z celé republiky. Juniorka rozhoduje o tom, že k absolutní připravenosti začíná fungovat i psychika. Ta je ve všech dovednostech rozhodující. Ve finále od mládí po juniorku se naučí bruslit a chytat. Pak rozhoduje hlava, jestli jste úspěšný, nebo ne.

Kdy jste si u Kašíka nebo Sedláčka řekl: Jo, tihle borci to jednou někam dotáhnou.

U obou zhruba ve starších žácích v in-line hokeji, kdy jsme objížděli republiku. U těchto chlapců jsem viděl něco, co jsem dřív nezaregistroval. Jak jsou sami schopní vychytávat těžké zápasy. Když jsem viděl jejich pracovitost a píli. To byl pro mě motor, abych se jim věnoval nadstandardně. Všichni v létě leželi na koupalištích, oni se mnou jezdili štreky po republice. Viděl jsem u nich nadšení a hlad. Byli takoví, že kdybych jim řekl, že mám ještě jednoho gólmana, s nikým by se o místo nedělili. Oni tomu dali něco navíc než ostatní.

Dnes jsou trenéři brankářů nedílnou součástí realizačních týmů, stejně jako začíná být u nás moderní mít kondičního trenéra. Nezaspali jsme v tom?

Trenéři v extralize jsou odborníci na svém místě. Mají zkušenosti ze svých hráčských působení i v trenérském řemesle. Jinak by se nedostali na takovou úroveň. Trenéři mají vědomosti, aby to zvládli. Přišel trend kondičních trenérů, ale ti jsou stejně řízení trenérem klubu. Musí to být skloubené dohromady. Možná jsme ale jako společnost na nich šetřili. Je to výpomoc stejně jako trenér gólmanů. Musí mít bezmeznou důvěru jako ve výběru brankářů i v přípravě gólmana na dané utkání. Pokud tohle funguje, může z toho vzejít výsledek.

Jak se dá posilovat psychika? Jde tlak nasimulovat na tréninku?

Jednou zdrbat, jednou pochválit. Psychika roste každým dobrým zákrokem, odchytaným vítězstvím. V opačném případě se musí pracovat, aby se vrátilo vše do pohody kvalitním tréninkem, který mu vrátí sebevědomí.

Vy k tomu využíváte po sezoně i in-line hokej…

Je to jen jako doplněk. My jako kluci jsme po škole zahodili aktovky a hráli hokejbal nebo fotbálek. Měli jsme přirozenou obratnost. Uměli přelézt plot a vylézt na strom. Momentálně ale kluci hrají x-box a playstation. Těžko natrénujete obratnost u počítače. Jako v jiných sportech musíte dělat něco navíc. Abyste byl lepší než ostatní. In-line hokej je lednímu hokeji nejbližší, jen vyměníte nože za kolečka. Je to ideální spojení k tomu, abyste mohl pracovat a dál se vyvíjet.

Je pravda, že hráči, kteří se věnují v létě in-line hokeji, nemají problém s fyzičkou?

Kluci tím získají brutální fyzičku. Kdyby běhali dvacetkrát na Maják, tak nevydají tolik jako za jeden inline hokejový zápas. To mluví za všechno.

Všeobecně se ale má za to, že gólmani mají horší fyzickou kondici než hráči. Vyvrátíte to?

Možná v některých činnostech, jako je rychlost nebo vytrvalost. Brankář ale potřebuje být silný a šlachovitý. Musí umět třicetkrát sebou třísknout o zem a vstát. Když vezmete nejlépe fyzicky namakaného hráče, udělá tři rozkleky, a třikrát spadne, tak to nevydrží. Jsme tým v týmu. Musíme trénovat jinak než ostatní hráči.

Jak jste se k in-line hokeji vlastně dostal?

Přivedl mě k němu Ivan Tomaštík, který byl nejlepším přítelem Karla Rachůnka. Byl to on, kdo mu v počátcích dělal veškerý servis, aby mohl hrát in-line. Až po pár letech pak založil klub a vymyslel i práci s mládeží.

Bez něj jako generálního manažera s velkým G by ve Zlíně nebyl žádný mistr světa vin-line. Byl jsem jím osloven. Následně jsem já nabídl možnost hrát největším nadšencům v daných kategoriích a pomalu skládal mládežnické týmy. Po deseti letech už disponujeme i školou bruslení. Troufám si říct, že jsme největší in-line hokejový klub v České republice, který vyprodukoval spoustu reprezentantů.

Kdyby ovšem nebylo takzvané bratrské spolupráce zlínského hokeje a in-line hokeje, žádní reprezentanti by zde nikdy nebyli. Bez přípravy, jakou mají kluci v hokejovém klubu pod vedením trenérů, by žádného úspěchu nedosáhli. Měli jsme velké štěstí, že v době založení in-line hokejového klubu byl šéftrenérem hokejové mládeže Jiří Šolc, který dal zelenou spolupráci. Chtěl bych mu poděkovat, protože tohle spojení náramně funguje dodnes.
Zdroj: http://zlinsky.denik.cz/hokej_region/hrazdira-sedlacek-s-kasikem-si-i-tykani-museli-zaslouzit-20160415.html


Zdroj: http://zlinsky.denik.cz/hokej_region/hrazdira-sedlacek-s-kasikem-si-i-tykani-museli-zaslouzit-20160415.html

 
Utkání
 
IHC Devils Zlín - kontakt: devilszlin@seznam.cz RSS